Points of Pride

  • The administration and Board of Education of the Rogers Public Schools commend these groups and individuals for their superior achievement:

     

    Master Principal Designation from the Arkansas Leadership Academy

    Dr. Lance Arbuckle

     

    Yale Educator Award

    Carlton Efurd 

     

    Administrator of the Year - Arkansas Association of School Business Officials

    Jake Haak

     

    2019-20

     

    District Teachers of the Year - Rogers-Lowell Area Chamber of Commerce

    Jordan Shannon (Lowell Elementary)

    Jennifer Kelley (Lingle Middle School)

    Danny Burdess (Rogers New Technology High School) 

     

    National Merit Finalists

    Austin Abercrombie, Jack Norris, Michael O'Hearn, Ethan Potts, Trevor Scogin

     

    Duke TIP Recognition

    Congratulations to 24 outstanding Rogers 7th graders recognized at the state level and 3 on the grand level (*) in the Duke Talent Identification Program for their high achievement on the ACT!! They include:

    Kirksey: Hayden Allen, Caleb Burch, Marie Cordis, Olivia Davis, Alexander Ford-Wutzke, Tinley Harris, Kord Marcotte*, Max Milam, Violet Newberry, Ella Olson, Audrey Pender, Tobin Potts, Olivia Sanders, Jackson Seabolt

    Lingle: Aubrey Scherer*

    Elmwood: Betrina Andrike, Sienna Connor, John Harrison*, Deven Nguyen, Sawan Panse

    Oakdale: Hannah Cheney, Paiden Ledbetter, Katherine McClain, Drew Wagahoff

     

    New National Board Certified Teachers

    Heather Fox, Brittany Johnson, Shawn Johnston, Andrea Segal, Tina Smith, and Kinzey Whiteside

     

    eSports State Champions

    Rogers High School

     

    State Runner-up Cheer Champions

    Rogers Heritage High School

     

    Presidential Award for Excellence in Mathematics and Science Teaching
    Tiffany Taylor

    2019 Outstanding Secondary History Teacher of the Year
    Danny Burdess

    State Girls Cross Country Champion (3x)
    Ali Nachtigal

    State Runner-up Girls Tennis Champions
    Rogers High School

    State Doubles Champions
    Grace Lueders and Jenna Bohnert

    National Merit Semifinalists

    Austin Abercrombie, Jack Norris, Michael O'Hearn, Ethan Potts, Trevor Scogin

    Bessie B. Moore Awards for Outstanding Economics Lessons
    Anna Badders
    Amy Mileham

  • 2018-19

  • 2017-18

  • 2016-17

  • 2015-16

  • 2014-15